Sedat MISIR Kimdir?

Sedat Mısır,1956 yılında Artvin Ortaköy’de doğdu. İlkokulu köyünde, Ortaokulu  Maltepe Lisesi orta kısmında,Liseyi,  Haydar Paşa End. Meslek Lisesi Elektrik Bölümünde okudu.  

YTÜ Kocaeli Elektrik bölümünden 1979-1980 öğretim yılında mezun olup, 1984 yılında askerlik görevini yaptı. İTÜ Elektrik-Elektronik Fakültesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi.

Mesleğiyle ilgili ECA, Pimaş, Çolakoğlu, Siemens gibi özel sektörlerde çalıştı.Bu esnada Elektromekanik, çelik konstrüksiyon, vinçler, ark fırınları, arıtma tesisleri,elektro montaj, arıza analizleri ve A.G./ O.G.  konularında deneyim kazandı.

Bu süre içerisinde  Pınar Süt (İzmir) , Türkiye Şeker Fabrikaları(Konya), Petkim(Kocaeli), Hilton (İstanbul) , THY (Yeşilköy),  Ant Birlik (Antalya), Bağdat Hava Yolları (Irak) vs.  gibi şalt sistemleri ile ilgili panoların proje ve tatbikatında çalıştı.   

1975 yılında Mısırlıoğulları Mühendislik firmasını kurarak  serbest çalışmaya başlamış olup, halen taahhüt ve proje konuları ile  ilgili faliyetlerini devam ettirmekte. 50 yıllık mesleki deneyimlerinde binlerce konut ve işyeri tesisleri yaptı,

Şehircilik, toplu konut, Endüstriyel sanayi projeleri ve Organize Sanayi Bölgeleri  konusunda  birikim kazanıp elektrik tesisi  ihtisas alanları olmuştur.Master plan çerçevesinde trafo istasyonları kurdu,  

Enerji nakil hattı, yer altı kablo şebekeleri, askeri kışlalar, okullar, toplu barınak yerleri, spor kompleksleri, fabrikalar, depolar gibi tesislerle çeşitli sektörlerde elektromekanik projeler bitirdi.

Elektrik tesisat, tasarım, proje, etüd, kat-i keşif, kesin hesaplar, bilirkişilikler, müfredatındadır.

Küreselleşen dünyada sektöründeki boşluğu sezinleyerek,  kendi deyimiyle; “teorikle pratiğin  buluştuğu noktalar”da projeler üretip mesleğiyle ilgili uluslar arası düzeyde insanlık ve ülkelerin gelişmesi ile sürekli barışa katkılı olmaya çalışmıştır. Ülkemizde  çok sayıda ağır sanayi projelerini hayata geçirmiştir.